Auto k 101. narozeninám? To není legrace!

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 06. 11. 2009

Cichý

Hornický důchodce Maxmilián Cichý byl v autosalonu VAST-OIL v Karviné jen třikrát - poptal se, objednal a další den koupil.

Událost hodná zápisu do historie českého motorismu se odehrála v autosalonu Chevrolet v karvinském Mizerově. Vůz si tady přišel osobně vybrat a "z ruky" zaplatit určitě nejstarší tuzemský řidič Maxmilián Cichý. Vysloužilý havíř si dal malinký model Spark jako dárek ke svým 101. narozeninám!

Spark

"Celý život jsem chodil pěšky nebo jezdil na kole do práce, tak proč bych nemohl teď autem. Spousta lidí mi to však rozmlouvá. Závidí mi?“ nechal se slyšet oslavenec, který nastoupil na šachtu Jindřiška už v roce 1926. Posléze dělal na Hlubině a působil jako okresní či krajský odborový pracovník. V penzi je od roku 1963.

      A o šestačtyřicet let později tento aktivní senior z Ráje přezdívaný "Maxik" napochodoval do autosalonu. "Tohle se mně ani žádným kolegům z branže za celou kariéru nestalo a zřejmě už nikdy nestane. Předtím jsme měli nestaršího zákazníka ve věku pětaosmdesáti let," popisoval vedoucí prodejny VAST-OIL z Karviné Marian Zielina.

Spark

Pan Cichý se objevil celkem třikrát – poprvé to byla informativní návštěva, potom si vybrané auto objednal, den nato zaplatil a odjel. Chevrolet Spark si koupil červený v základní variantě a nehleděl na vymoženosti. Nechtěl ani automatickou převodovku, která by v jeho věku jízdu usnadnila. Má klasický "pětikvalt".

"Když jsem viděl jeho doklady, nestačil jsem se divit. Potřeboval jsem někoho z jeho rodiny, ti přišli a říkali, že je to jeho přání a rozhodnutí. Platit byl s igelitkou v ruce…" uvedl Zielina s tím, že "Maxik" nakonec cestou domů z autosalónu za volant neusedl. Řízení se podle něj ujal manžel či přítel jeho vnučky.

Ta by také měla být hlavní uživatelkou nového vozidla, alespoň pro nejbližší měsíce. "Maxi" totiž nemá šoférování od lékaře doporučeno. Chce ale získat patřičné povolení na jaře. Doma mu každopádně stojí další auto – polský fiat "Maluch", kterého chová v úctě už dvacet roků, byť jeho provoz byl samá porucha.