Zima, grog a vlada

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Zábava, Vydáno dne: 10. 04. 2009

„Prdim pivo! Dej mi, Zbyňďo, grog. A představuju se ho tak, že na dva deci vody daš deci rumu! A něšiď to!,” řval v ponděli v podvečer na kelnera Na Upadnici Poldek. Vyvalili zme očiska a ptali se ho, co se robi?! „Ale stara mě v tym mraze, co nas včil tak trapi, vytahla na zakupki do ostravskeho Futura. Tam, pravda, bylo těplučko a šlo to aji v tej moji strare škodulce, co sem ju zaparkoval v podzemi, ale po paru minutach sem zjistil, že mi něidě topeni a celu pulhodinu zme v te moji škatuli mrzli. Moja doma vlezla do vany z horku vodu a ja sem tu! Tak co je s tym grogem?!“ vysvětlil. „No to maš temu, že se furt držiš te třicet rokuv stare škodovki! Čemu ju nezešrotuješ a někupiš se jakusik novějši ojetinku?“ zeptal sem se.

Jak to vidí stryk LojzekPivar„No na koňcu roka sem to zabordelil a včil ju nikdo s tu ekologicku daňu ode mě někupi, tuš sem rači zaplatil pojistku a jezdim se dali. Bo ja bez auta něbudu a na nove němam!“ pyskoval. „Za to može ta naša slavna Topolova vláda s financministrem Kalouskem! Ti rozhodli, že šrotovne, jak ho maju na Slovensku a aji v Německu, u nas něbudě, bo je to jakisik klientelismus. Im se to keca, oni su za vodu, ale co obyčejny člověk?“ přidal se Břetik. „Šak zme im zatli tipec! Maju po vladnuťu,“ japal se socan Antek. „Ja bysem tak něvykřikoval! Kdo vi, jak to nakoněc dopadně a kdo budě vladnuť po Topolovi. Třeba zase un s enem trošku inu partyju! A co zmožu uřednici, jak ich chcu ve vladě socani, když něbudu měť podporu jak se pravi napřič politickim spektrem, ha?!“ dal sem řečnicku otazku. „No přeci k takemu rozhodnuťu, jak je to šrotovne, stači rozhodnuti vlady a nemusí mět podporu ve sněmovni, ni?! Šak o tym mluvil v televizi i tyn byvaly socanski ministr Urban,“ namitnul Jaryn. „Enemže, kdy zas budě vlada, kera to budě smět rozhodnuť? A budě mět na to chuť? A budě na to ešče přizniva doba?“ ptal se Břetik. „Ja se myslim, že to budě prašť jak uhoď. Odejdě jeden mamlas a přidě druhi. Nejlepši je monarchija. Tam maju panovnici svoje jměni a nepotřebuji krasť. A tu? Kdo se dostaně ku korytu, tyn chce urvať co nejvice. A tak se to opakuje po každych volbach!,“ pravil sem. „Nechejtě polityki politikami a rači se poslechnuté to:

Přidě chlop dřive dom z roboty a vidi, jak ta jeho kleči a šuruje dlažku. Sedinku pěkně vyšpulenu a bez gatěk. Tuž se k ni přitoči zezadu a... V tym ta jeho pravi: „Co, že dneska jdete tak pozdě, pane listonoši?!“ Fajne, ni?, utnul politickogořalkovy dišput Erďa a my zme se po dluhe době zas od srdca zasmjali.

Fajne, ni?!                                                              
Tuž Zdař buh, vaš Lojzek