Revitalizace a sanačně – rekultivační práce

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: Informace, Zdroj: Ing. Květoslava Hrubá, Vydáno dne: 29. 12. 2008

Revitalizace Moravskoslezského kraje a sanačně – rekultivační práce.

Václav

V r. 2002 byla zahájena organizační a finanční intervence státu v oblasti ekologické a částečně hospodářské revitalizace regionů s aktivní nebo ukončenou hornickou, popřípadě hutnickou činností, která se stala významným opatřením k úspěšnému dokončení transformace a restrukturalizace uhelného a hutnického průmyslu.

V rámci privatizace těžebních podniků převzaly společnosti od státu nejen těžební lokality, ale i rozsáhlá území určená k ekologické revitalizaci, na něž nebyla vytvořena potřebná finanční rezerva. Na tuto skutečnost nebylo pamatováno ani v privatizačních projektech, takže nebylo odpovídajícím způsobem dořešeno finanční vypořádání škod vzniklých v souvislosti s těžbou uhlí. Finanční rezervu potřebnou na rekultivací postižených území si těžební společnosti povinně vytvářejí až od r. 1994 na základě novely horního zákona (č. 168/1993 Sb.).



V současné době legislativní podmínky financování programů upravuje ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 178/2005 Sb., o zrušení Fondu národního majetku České republiky a o působnosti Ministerstva financí při privatizaci majetku České republiky, ve kterém je uvedeno, že majetek určený k privatizaci, výnosy z prodeje majetku určeného k privatizaci a zisk účasti státu v obchodních společnostech lze použít v souladu s rozhodnutím vlády k těmto účelům:

1) K úhradě nákladů na odstraňování škod na životním prostředí způsobených dosavadní činností podniků.
2) K úhradě nákladů a podpoře investičních a neinvestičních akcí spojených s nápravou škod způsobených na životním prostředí těžbou nerostů a na revitalizaci území.
3) K finanční podpoře projektů rozvoje území určených pro průmyslové využití schválených vládou.

Vláda České republiky přijala dne 25.3.2002 usnesení č. 295, ve kterém vzala na vědomí potřebu posílení zdrojů pro revitalizaci Moravskoslezského kraje. Jednalo se zejména o posílení řešení důsledků ekologických zátěží vzniklých před účinností novely zákona č. 44/1988, Sb. o ochraně a využití nerostného bohatství, která řešila vytváření finančních rezerv na rekultivace území a dále důsledků restrukturalizace hutnictví.

Stachanov

V souladu s usnesením vlády byly ve spolupráci se zmocněncem vlády Moravskoslezského kraje pro řešení problémů spojených s revitalizací a pracovníky Krajského úřadu Moravskoslezského kraje soustředěny projekty pro řešení ekologické revitalizace regionu. Vláda souhlasila v lednu 2004 se záměrem postupně vyčlenit do konce r. 2008 částku 20 mld. Kč z privatizačních výnosů na odstraňování ekologických škod. Dne 30. listopadu 2006 byla usnesením vlády č. 1356 nově ustanovena Meziresortní komise, která je organizačně zajišťována Ministerstvem průmyslu a obchodu společně s Ministerstvem financí ve spolupráci se všemi dotčenými subjekty. Předsedou komise je zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, místopředsedou je zástupce Moravskoslezského kraje. Vzhledem k rozdílnému charakteru prací je každá žádost posuzována v Meziresortní komisi individuálně.

Základní podmínky pro přijetí žádosti:

Dílo musí řešit odstranění ekologických škod vzniklých v souvislosti s těžební činností státních těžebních společností v období před jejich privatizací.
Je nutné doložit doklady o povolení realizace díla pravomocnými orgány nebo prohlášení, že tato podmínka bude splněna nejpozději při vyhlášení veřejné zakázky.
Navrhované řešení komplexní revitalizace území musí být v souladu se schválenými územními plány obcí.

Výběr zhotovitele na realizaci prací se následně provádí ve smyslu zákona č. 137/2006, Sb., o veřejných zakázkách. Zadavatelem je Ministerstvo financí ČR a výběr dodavatele je prováděn komisí pro posuzování a hodnocení nabídek, která je jmenovitě schválena vládou ČR. Komise hodnotí došlé nabídky podle kritérií stanovených v oznámení zadávacího řízení.

Usnesením vlády ČR ze dne 22.srpna 2007 č. 931 byl termín provádění revitalizačních akcí Moravskoslezského kraje prodloužen do konce roku 2018.

DIAMO, s. p., o. z. ODRA a Revitalizace

Již od počátku schválení programu Revitalizace Moravskoslezského kraje jsou předkládány Meziresortní komisi ke schválení projekty, řešící sanaci a rekultivaci území dotčeného těžbou černého uhlí. Realizace první stavby „Rekultivace odvalu Žofie“ byla zahájena v r. 2003, tato stavba byla ukončena v r. 2006 a pozemky byly předány vlastníkům. V současné době je v rámci programu Revitalizace Moravskoslezského kraje realizováno celkem 9 sanačně – rekultivačních staveb o rozloze 65 ha. Celkové náklady na realizaci těchto staveb jsou ve výši 192 mil. Kč. Smlouvy na realizaci prací jsou uzavírány mezi Ministerstvem financí ČR a dodavatelem prací, přičemž DIAMO s. p., o. z. ODRA vystupuje v těchto smlouvách jako právnická osoba. Naši pracovníci zajišťují při provádění prací stavební a technický dozor a veškeré související činnosti, které jsou nutné k provádění prací.

Orlová

V Mezirezortní komisí byly schváleny k realizaci v rámci programu Revitalizace Moravskoslezského kraje celkem další 3 sanačně – rekultivační stavby o rozloze 41 ha. Projektovaná celková částka na tyto stavby je 151 mil. Kč. Na stavbu „Odvodnění zamokřených pozemků Ščučí“ již bylo zahájeno výběrové řízení na dodavatele prací, takže předpokládáme zahájení stavby v 1. polovině r. 2009.

Dalších 14 staveb o celkové rozloze 265 ha je připravováno ke schválení v Meziresortní komisi. Tyto projekty jsou většinou v různém stádiu přípravy – od jednání s majiteli pozemků, zpracovávání projektové dokumentace, vyřizování povolení ke stavbě (územní a stavební řízení). Postupně budou tyto stavby odesílány do Meziresortní komise ke schválení k realizaci v rámci programu Revitalizace Moravskoslezského kraje.

Rekultivace ve svém důsledku zmírňují negativní dopady hornické činnosti v regionu. Jde o dlouhodobý proces, ve kterém se bude provádět postupná sanace a rekultivace poškozených území a tím i částečná eliminace negativních dopadů této činnosti na složky životního prostředí. V tomto procesu obnovy krajiny postižené důlní činnosti má vládní program Revitalizace Moravskoslezského kraje nezastupitelné místo a dotace tohoto vládního programu výraznou měrou přispěly k urychlení realizace rekultivačních prací naším odštěpným závodem.

Dále je ještě program Revitalizace Moravskoslezského kraje využíván pro oblasti průzkumu a monitoringu ekologických zátěží, přípravu území po ukončené hornické činnosti a pro komplexní řešení území a problematiky metanu ve vazbě na stará důlní díla.

Doprovodné snímky jsou z realizovaných akcí, které provádí DIAMO, s. p., o. z. ODRA v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje.