Kalendář kreseb těžních věží vychází podesáté

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 12. 11. 2007

KalendářKdyž Stanislav Vopasek v roce 1999 vydal poprvé nástěnný kalendář vlastních perokreseb těžních věží, zřejmě netušil, s jakým zájmem se jeho počin setká mezi hornickou veřejností. Ani předčasné úmrtí této významné osobnosti (2006) nepřerušilo hezkou tradici vydávání oblíbených stavovských kalendářů. Pokračuje v ní Klub přátel Hornického muzea OKD, který s podporou Nadace Landek a Moravskoslezského kraje v těchto dnech vydal již desátou edici.

„Kalendář jsme začali se zástupci připravovat v květnu. Vybírali jsme z osmi desítek Vopaskových perokreseb,“ konstatuje tajemník Nadace Landek Jaroslav Přepiora. „Na rozdíl od minulých let, kdy dostaly prostor také doly z jiných českých revírů, jsme tentokrát zůstali v hranicích OKR. Na kresbách jsou hlavně činné doly. Nezapomněli jsme na ty, které se uzavírají i na muzejní areály s čákou na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.“

První skupinu reprezentují Lazy v Orlové, Paskov ve Staříči a Sviadnově, Darkov v Karviné a Stonavě, oba závody ČSM, ČSA v Karviné. Havířovská Dukla s Doubravou patří mezi útlumové, Frenštát má jámy se zvláštním režimem. Ostravská Hlubina a michálkovický Důl Petr Cingr, podle Vopaska nevhodně přejmenovaný na Michal, zastupují hornické památky.

Tvůrci nepochybují o tom, že celý náklad patnácti set výtisků bude rozebrán. Přesto, že nebude volně v prodeji, jako před lety. Jaroslav Přepiora zdůrazňuje, že kalendář těžních věží je propagačním a prezentačním materiálem pro potřeby klubu a nadace: „Kalendář dostávají zdarma všichni členové Klubu přátel Hornického muzea. To je jedna z možností, jak ho získat. Z praxe ale vím, že vážní zájemci o hornickou historii kalendář Standy Vopaska vždy seženou.“