Hornictví zná svůj ortel

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Lubomír Hájek, Vydáno dne: 30. 08. 2007

NĚMECKO -Spolková vláda kancléřky Angely Merkelové schválila ve středu 8. srpna pravidla pro postupný útlum těžby černého uhlí v Německu do roku 2018. V současné době sedm hlubinných dolů v Porýní-Westfálsku a jeden důl v Sársku těží ročně kolem 25 milionů tun černého uhlí. Hornictví stále zaměstnává asi 35 tisíc lidí.

Strany vládní koalice CDU/CSU a SPD se již dříve dohodly s odbory, spolkovými zeměmi a koncernem Ruhrkohle AG (RAG) na pravidlech útlumu a sociálního zajištění zaměstnanců, kteří ztratí práci.

Celkové náklady na likvidaci německého černouhelného hornictví mají dosáhnout téměř 22 miliard eur (přes 600 miliard Kč), přičemž 15,6 miliardy půjde ze spolkové kasy. Mnohé ekonomické propočty přitom poukazovaly na to, že udržení těžby uhlí je při subvencích státu (2,6 mld. eur ročně) levnější než platby sociálních dávek jak nezaměstnaným horníkům, tak zhruba čtyřnásobku pracovníků, kteří hornictví poskytují výrobky a služby. Dovážené uhlí ze zámoří (USA a Austrálie) je ale o polovinu levnější než cena domácího černého uhlí.

Vládní projekt musí ještě schválit německý parlament, což se zdá být formalitou. Vláda kancléřky Merkelové ujišťuje, že nedojde k hromadnému propouštění a že horníci odejdou do předčasných důchodů nebo budou mít možnost rekvalifikace. Hornictví má v Německu bohatou tradici. Po dvě století zásobovalo zemi energetickou a koksárenskou surovinou a po druhé světové válce přivedlo stát k hospodářské prosperitě.