Odešel hornický muzikant

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Zdroj: HORNÍK, Vydáno dne: 04. 08. 2007

V pondělí 23. července zemřel po krátké nemoci ve věku 85 let Josef Markovský. Rodák ze zárubecké kolonie Jakubka vyrůstal jako jedno z pěti dětí v rodině horníka. Od mládí tíhl k muzicírování, ale přesto se vyučil řemeslu na hony od not vzdálenému – typografii.

Ovládal několik hudebních nástrojů, hrál v různých hornických orchestrech a souborech. V roce 1945 založil Hudební soubor Josefa Markovského, se kterým pravidelně účinkoval v ostravském studiu Čs. rozhlasu. Jako horník Dolu Petr Bezruč dirigoval i šachetní kapelu Dolu Ostrava. Napsal desítky skladeb hlavně s havířskou tematikou – Hornický karneval, Havířské štěstí, Hvězdy nad Ostravou, Ostravě zdar, ale také Slezská země nebo Nošovická polka. Patriot šachet i rodného města vydal s hudebníkem Tomášem Hančlem v roce 1997 knížku Z historie hornických dechových hudeb OKD.

V Josefu Markovském odešla známá postava ostravského hudebního života, jedna z nejvýraznějších osobností zlaté éry hornického muzicírování. Jeho optimismus, zanícení pro věc a dobrosrdečnost nám budou hodně chybět.

Čest jeho památce!