Odvaly hlušiny se už zelenají

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Horník, Zdroj: HORNÍK, Vydáno dne: 12. 08. 2007

Jedna ze základních povinností každé těžební organizace, jež je dána Horním zákonem, je povinnost zajistit sanaci všech pozemků postižených těžbou. Za sanaci se považuje odstranění škod na krajině komplexní úpravou území a územních struktur.

Důl Paskov má zpracován plán komplexního řešení území, jenž je každoročně dopřesňován jak časově, tak finančně. Jeho realizaci sledují a kontrolují pracovníci státní báňské správy a také Ministerstva životního prostředí ČR.

V dobývacím prostoru Staříč se nacházejí dva činné odvaly hlušin, a to odval Strážnice (28,8 ha) a odval Staříč II (14,61 ha). Oba jsou umístěny na katastru obce Staříč mimo občanskou zástavbu. V Paskově, v místní části Oprechtice, je již zrekultivován odval „Oprechtický les“ (12 ha). Jeho provoz byl ukončen v roce 2002 a v současné době tam těžaři zajišťují 5letou údržbu lesních porostů. Z krajinářského hlediska se zcela začleňuje mezi kopcovitý terén, typicky pro předhůří Beskyd. Obdobně je na tom „Redeponážní odval Staříč 3“ (11,7 ha) v těsné blízkosti areálu lokality Chlebovice. Tato ozeleněná plocha je veřejně přístupná a slouží jako zóna odpočinku pro obyvatele. V dobývacím prostoru Paskov se pak nachází provozní odval „D“ (54,9 ha) na území obce Řepiště a nádrž flotačních hlušin Pilík 3 v Hrabové (7,5 ha). Nyní těžaři rekultivují bývalé nádrže flotačních hlušin Pilík 1 a Pilík 2. Zároveň dokončují rekultivace mokrého odvalu „B“ (9,05 ha) a odvalu „A“ (8,26 ha).Důl Paskov na tyto sanačně-rekultivační práce vynakládá každoročně zhruba 5 milionů korun. Konečným cílem je vrátit postižená území krajině. S dalšími desítkami milionů korun se počítá na rekultivaci provozních ploch po ukončení činnosti Dolu Paskov.

Miroslav Sedlář,
vedoucí odboru zahlazování důlních škod Dolu Paskov